fbpx Skip to content

ODCINEK 4. Trucki by LONGWAVE Boards

13 grudnia, 2020

Zapraszamy na 4 odcinek głównie poświęcony budowie oraz konstrukcją naszych trucków. Odpowiemy na ważne pytania oraz zobaczycie jak przebiegała współpraca z biurem projektowym Mindsailors Design Studio. 

Odcinek 4. Trucki.  Z cyklu poznajemy deski LONGWAVE Boards.

  1. Współpraca z Mindsailors Design Studio 
  2. Pomysł. 
  3. Testy.
  4. Mamy to! Budowa oraz kolorystyka, sposób malowania. 
  5. Dla kogo jest ten produkt? Podsumowanie.

Nowe podejście i całkowicie autorskie rozwiązanie dzieki możliwość współpracy z Mindsailors Design Studio. 

  1. Współpraca z Mindsailors Design Studio.

Zgodnie z naszą myślą wynikało, że deska ma być ukierunkowana na możliwość surfowania czyli trenujemy Surfa nawet przed swoim domem, aleee… 

Jej dłuższy wariant miał potencjał do tego, by być tzw. longboardem, na którym zwykle osiąga się dużo większe prędkości niż w przypadku klasycznych, krótszych deskorolek. Planując prace nad truckiem do nowych desek LONGWAVE założyliśmy etap testowania rozwiązań dostępnych na rynku. W tej fazie zauważyliśmy jedną wspólną cechę – wszystkie przetestowane trucki nie pozwalały cieszyć się jazdą z większymi prędkościami. Wynikało to z ich konstrukcji – były bardzo chybotliwe i posiadały dużą skrętność. Wyzwaniem stało się takie zaprojektowanie nowego rozwiązania, by zapewnić użytkownikowi coś więcej niż tylko odwzorowanie ruchów typowych dla surfowania. Naszym celem stało się stworzenie systemu, który umożliwiałby przełączanie się w tryb pracy, pozwalający na osiąganie większych prędkości na odpowiednio sztywnej konstrukcji.

2. Pomysł.

Pojawił się pomysł zaprojektowania „trucka” z dwoma trybami jazdy. 

Testy przebiegły pomyślnie, a wyniki pokazały, że można zaprojektować i wykonać trucka z dwoma różnymi trybami jazdy. Wiedząc to, mogliśmy zająć się opracowaniem przyszłej technologi. Widząc, że nie wszystko jeszcze w tej materii jest wymyślone, zaczęliśmy pracować nad kompaktowym rozwiązaniem, które zintegrowałoby sprężynę i nowy sposób usztywniania z samym truckiem. Wyzwaniem stało się zaprojektowanie prostego w obsłudze systemu przełączania się z Surfa do stylu jazdy na bardziej statyczny, dostosowany do warunków miejskich. Wyciągnięte z tego etapu wnioski doprowadziły nas do pierwszej koncepcji, która spełniała wymogi obu stylów jazdy.

Prototypowanie i testy nowego rozwiązania. 

3. Testy. 

Po rozrysowaniu kinematyki w programie SOLIDWORKS, przeszliśmy do testów na prototypie funkcjonalnym. Zaczęliśmy od wydruku 3D w skali 1:2. Sprawdziliśmy czy nie ma kolizji, a wypracowane w wirtualnej przestrzeni założenia sprawdzą się na obiekcie fizycznym. Pierwsze testy zakończyły się powodzeniem, natomiast ze względu na wady technologii wydruku w tworzywie, truck nie był wystarczająco mocny, by móc go bezpiecznie testować dalej. W ramach następnego kroku zdecydowaliśmy się na wykonanie prototypu w skali 1:1 z docelowego materiału.

Mamy to! 

Wnioski z przeprowadzonej fazy testowej napawały optymizmem, natomiast nie wszystko działało zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Konstrukcja trucka okazała się niedostatecznie sztywna, dlatego zmodyfikowaliśmy geomerię kluczowych elementów, a następnie przeprowadziliśmy analizę wytrzymałościową, aby upewnić się, że wprowadzone zmiany przyniosły pożądany skutek.

Dzięki zastosowaniu metody elementów skończonych udało się zredukować masę korpusu, jednocześnie zachowując założoną sztywność całej konstrukcji. W efekcie powstała deska z nowym truckiem, która skręca lepiej niż te, na których dotychczas jeździliśmy.

4. Budowa, kolorystyka oraz nowy sposób malowania. 

Truck finalnie składa się z 27 elementów. Każdy element robiony jest pod zamówienie. Czas na złożenie jednego trucka wynosi około 35 min. 

Kolorystyka oraz nowa wprowadzona metoda malowania. 

W związku z tym, ze wszystko miało być minimalistyczne, aby nie wprowadzać dodatkowych kolorów decyzja kolorystyczna była jedna. Malujemy Trucki na czarno! Aby jeszcze bardziej wzmocnić powstała strukturę „przed uderzeniem” na pomalowanych elementach wprowadziliśmy nową metodę malowania trucków tzw. „farba ze strukturą, lakierowanie proszkowe”.

Podsumowanie

5. Dla kogo jest ten produkt? 

Nie da się ukryć, że dzięki współpracy z biurem projektowym Mindsailors Design Studio wprowadzamy coś nowego do świata. Nowe powstałe rozwiązanie, które z pewnością niesie ze sobą wiele nowości i nowe poczucie deski pod noga. 

Dzięki Tomkowi, który za wszelka cenę dążył do zrealizowania nowych postanowień i pasjonat nowych technologi mamy dziś nowe w 100% polskie rozwiązanie z którym z pewnością będziemy chcieli dotrzeć poza granice naszego kraju i poznawać z naszym produktem jak najszersza grupę osób. Deski stoworzne dla każdego w każdym wieku.  W zależności od długości blatu możemy mieć deskę przystosowaną dla dzieci oraz dorosłych. 

Enjoy!

#designyourwave #longwaveboards #preorderboards

PODSUMOWANIE ROKU 2022

PODSUMOWANIE ROKU 2022 LONGWAVE W DZIEŃ DOBRY TVN Wyjazd Boże ciało – Rozpoczęcie sezonu z LONGWAVE CAMP – Łączymy pokolenia.
Czytaj

RELACJA Z LONGWAVE CAMPS 2022

LONGWAVE CAMP 22’  Kolejny fantastyczny sezon za nami. W tym roku zostały pobite liczne rekordy. Ilość uczestników w całym sezonie
Czytaj

PRZYGOTUJ SIĘ DO SEZONU Z LONGWAVE CAMP

Przygotuj się do sezonu z LONGWAVE CAMP  W tym roku wychodzimy naprzeciw naszym młodym uczestnikom obozów. Oprócz standardowych rozmiarów bluz
Czytaj